Dažnai asmeninių konsultacijų metu pastebiu, kad tėvai nori ugdyti vaikų finansinį raštingumą ir kurti stabilią finansinę ateitį, tačiau jiems nėra iki galo aišku kaip tai padaryti, todėl šiandien dalinuosi trimis pagrindiniais pinigų valdymo principais: išlaidų ir pajamų balansu, nuosekliu taupymu ir investavimo pradžiamoksliu. Šie principai padės ne tik Jūsų vaikui sukurti tvirtą finansinį pagrindą, bet ir Jums leis geriau suprasti apie pinigus. Išsamiau apie šiuos principus ir naudingus patarimus skaitykite toliau.
1. Išlaidų ir pajamų balansas
Vaikus reikia mokyti tinkamai valdyti pajamas ir išlaidas. Galite tai daryti teoriškai arba rodyti pavyzdžiu. Paklausite: „Kaip tai padaryti?“
Atsidarykite Excel ar kitą programą ir suveskite savo išlaidas ir pajamas, darykite tai po kiekvieno apsipirkimo, bet du mėnesius, taip išsiugdysite įprotį sekti savo pinigus. Įprastai subalansuotas finansų valdymas remiasi taisykle, kad pajamos turi viršyti išlaidas, o likusios lėšos turi būti skirtos taupymui ir investavimui. Aptarkite su vaikais tris pagrindines situacijas ir jų pasekmes: kai pajamos lygios išlaidoms, kai pajamos didesnės už išlaidas ir kai išlaidos viršija pajamas.
2. Taupymas ir jo reikšmė
Taupymas yra esminis finansinės gerovės kūrimo žingsnis. Yra daug rekomendacijų, tokių kaip 50/30/20 taisyklė, FIRE (Financial Independence, Retire Early) metodas, 6 vokų metodas ir kt. Skirkite laiko susipažinimui su šiais metodais ir aptarkite šeimos biudžetą su vaikais, vizualizuodami pajamų paskirstymą naudodamiesi biudžeto planavimo įrankiais, kuriuos galima rasti internete visiškai nemokamai.
3. Ilgalaikis investavimas
Kai išmoksite taupyti, galite pereiti prie pinigų įdarbinimo – investavimo. Pinigus galima laikyti e. taupyklėje, sudaryti terminuoto ar lankstaus indėlio sutartį ir gauti nuo 1 iki 4,5% metinių palūkanų. Norint gauti didesnę grąžą, galima investuoti į akcijas ar didžiausių įmonių fondus ir pasijusti tikrais ,,Volstryto vilkais“.
Ilgalaikis ir nuoseklus investavimas padeda sukaupti daugiau pinigų. Pavyzdžiui, investuojant po 40 eurų per mėnesį į akcijas ir laikantis prielaidos, kad ilgalaikė metinė grąža sieks 9%, per 30 metų galima sukaupti daugiau nei 73 tūkst. eurų. Jei tuos pačius 40 eurų laikytumėte grynaisiais ar sąskaitoje be palūkanų, per tą patį laikotarpį sutaupytumėte tik 14,4 tūkst. eurų. Čia pateikiami preliminarūs skaičiavimai, neatskaičius turto valdymo, administravimo ir valstybės mokesčių.
Norėdami daugiau sužinoti apie asmeninių finansų valdymą ir gauti profesionalių patarimų, susisiekite su asmeniniu finansų patarėju Tomu Vitkausku el. paštu tomasvitkausks@gmail.com arba telefonu +37067163150. Tomas mielai padės Jums planuoti savo biudžetą ir pasiekti finansinius tikslus.