Pradėk mokyti savo vaikus nuo mažens
Kaip finansų patarėjui tenka dažnai analizuoti ne tik savo atliekamus tyrimus, tačiau ir didžiųjų bankų, kas leidžia pasiekti didesnę auditoriją ir gauti įvairiapusiškų atsakymų, todėl šiandien dalinsimės su Jumis vienu iš ,,Swedbank“ atliktų tyrimų apie tai, ką dažnai praleidžia tėvai, vildamiesi, jog jų vaikai išmoks elgtis su pinigais bet kur, tik ne namuose.
Remiantis „Swedbank“ Finansų instituto atlikta apklausa, net 19 proc. tėvų mano, kad vaikai patys išmoks valdyti finansus ir apie tai su savo atžalomis nekalba. Tačiau be finansinių žinių išmokti teisingai ir tvariai valdyti savo finansus yra beveik neįmanoma. Taip pat nereikėtų tikėtis, kad mokykla visko išmokys. Aptarkime, kodėl tėvų vaidmuo šiuo klausimu yra toks svarbus.
Kaip finansų patarėjas rekomenduoju – kuo anksčiau pradėsite su vaikais kalbėti apie pinigus, tuo geriau.
Kembridžo universiteto mokslininkų tyrimas atskleidžia, kad vaikų bazinis supratimas apie pinigus ir tam tikri finansų valdymo įpročiai formuojasi iki septynerių metų. Tokio amžiaus vaikai dar negali konceptualiai mąstyti (matyti bendro vaizdo) ir aiškiai suvokti pinigus ar jų reikšmę, tačiau anksti susiformavę įpročiai dažnai atsikartoja suaugus. Todėl tėvų įtaka yra itin reikšminga, o jų įsitraukimas – būtinas.
Tėvų pavyzdys ir finansinė elgsena
Vaikai yra linkę atkartoti tėvų elgesį, tad, rodant gerą pavyzdį su pinigais, galima daryti teigiamą įtaką vaiko finansiniam supratimui ir įpročiams. Ir atvirkščiai, jei neskirsime laiko vaiko finansinei edukacijai ir nerodysime geros finansinės elgsenos pavyzdžio, rizikuojame sukurti trapius ir ydingus finansinius įpročius. Jei vaikai matys, kad tėvai patys aktyviai domisi finansais, konsultuojasi su kitais, nebijo kalbėti drąsiau apie pinigus – vaikai perims jų elgesį ir galbūt neturės įsisenėjusių nuostatų, jog pinigų tema yra TABU.
Mokyklos / darželio rolė finansiniame ,,ugdyme“
Galima pasidžiaugti darželiais ir mokyklomis, kurios Kaziuko mugėse moko vaikus elgtis atsakingai su pinigais ir paaiškina jų svarbą, tačiau ne ką mažiau yra svarbu ir kalbėti apie tai namuose / parduotuvėje, parodyti kainų palyginimus ar papasakoti, kodėl kartais negalime nusipirkti visko, ką mato akys.
Kokias finansų temas ir kada reikia aptarti?
Pagal apklausą, 51 proc. tėvų su vaikais aptaria bazines finansines tiesas (pvz. – išleisti mažiau nei uždirbama), 27 proc. – detaliai kalba apie asmeninių finansų valdymą, pinigų vertę, taupymą ir kitas svarbias temas. Štai kelios rekomendacijos, kokias finansines temas galima aptarti su vaikais iki septynerių metų:
Trejų ar ketverių metų vaikams
Pradėkite supažindinti su pinigų sąvoka, mokykite atskirti skirtingas monetas ir banknotus. Galite žaisti parduotuvę, kad vaikai susipažintų su apsipirkimo pagrindais ir ribotų pinigų idėja.
Penkerių ar šešerių metų vaikams
Šio amžiaus vaikai pradeda suvokti pinigų vertę ir prekių kainų idėją. Kalbėkite apie skirtingų daiktų kainą, taupymo būtinybę ir kaip uždirbami pinigai. Šiuo laikotarpiu verta pradėti duoti kišenpinigius ir drauge planuoti, kaip jie bus išleidžiami.
Septynerių metų vaikams
Šio amžiaus vaikai jau geriau suvokia pinigų vertę ir gali suprasti skirtumą tarp norų ir poreikių. Galite pradėti kalbėti apie finansų planavimą ilgesniam laikotarpiui (kaip, pvz., dviratis ar net nuosavas telefonas).
Pabaigoje galima pasakyti, kad, kalbėdami apie pinigus su vaikais ir dalindamiesi savo patirtimi, skatinsime juos tapti finansiškai atsakingais ir savarankiškais suaugusiais, tai bus investicija į jų ateitį, kuri tikrai atsipirks.
Daugiau patarimų ir įžvalgų apie finansų valdymą rasite mano instagram paskyroje vitkauskas_tomas, taip pat Atodangos.com straipsniuose, o jei norite gauti profesionalią konsultaciją, kreipkitės el. paštu tomasvitkausks@gmail.com, arba tel nr. +37067163150. Tomas Vitkauskas.
Hello! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m
trying to get my website to rank for some targeted keywords but I’m not seeing
very good success. If you know of any please share.
Many thanks! You can read similar art here: Bij nl