Tomas Vitkauskas, asmeninis finansų patarėjas, lektorius, būsto paskolų ir draudimų konsultantas. Po truputį pereiname į rudens, žiemos ritmą, kuomet viskas lėtėja ir galime skirti daugiau laiko sau, labiau įsigilinti į įvairius dalykus ar temas. Todėl šiandien skirsime dėmesį būsto paskolų temai, kurioje žodis „EURIBOR“ dažnai gąsdina daugelį žmonių. Daugeliui girdėtas, tačiau mažai suprantamas, EURIBOR yra svarbus finansinis rodiklis, kurio reikšmę ir kintamumą paaiškinsime šiame straipsnyje.
Tomas Vitkauskas
Tomas Vitkauskas, asmeninis finansų patarėjas, lektorius, būsto paskolų ir draudimų konsultantas.

Po truputį pereiname į rudens, žiemos ritmą, kuomet viskas lėtėja ir galime skirti daugiau laiko sau, labiau įsigilinti į įvairius dalykus ar temas. Todėl šiandien skirsime dėmesį būsto paskolų temai, kurioje žodis „EURIBOR“ dažnai gąsdina daugelį žmonių. Daugeliui girdėtas, tačiau mažai suprantamas, EURIBOR yra svarbus finansinis rodiklis, kurio reikšmę ir kintamumą paaiškinsime šiame straipsnyje.

Kas yra EURIBOR?

EURIBOR (Euro Interbank Offered Rate) – tai Europos tarpbankinės rinkos palūkanų norma. Paprastai tariant, EURIBOR yra skaičius, rodantis, už kokią sumą vieni euro zonos bankai gali skolinti pinigus kitiems.

Taip, kaip žmonės ir įmonės skolinasi pinigus iš bankų, bankai skolinasi iš kitų bankų ir moka palūkanas – tai vadinama tarpbankine rinka. Priklausomai nuo situacijos šioje rinkoje, EURIBOR gali didėti arba mažėti.

EURIBOR nustato ir skelbia Europos pinigų rinkos institutas kasdien septyneriems skirtingiems paskolų laikotarpiams: *1 savaitei ir 1, 2, 3, 6, 9 ir 12 mėnesių, tačiau svarbu suprasti, kad banke imant paskolą galėsite pasirinkti tik iš trijų variantų: 3,6 arba 12 mėnesių EUBIROR.

Imant populiariausią mokėjimo metodą, t. y. – anuitetinį, 100 tūkst. eurų paskolos sumą ir 25 metų grąžinimo laikotarpį esant 1,5 proc. banko maržai ir 0 proc. EURIBOR, mėnesio įmoka bankui sudarytų 400 eurų. Su kiekvienu 1 proc. punkto palūkanų augimu, įmoka vidutiniškai didėtų apie 60–65 eurus. Pavyzdžiui, esant 2 proc. EURIBOR (arba 3,5 proc. bendroms paskolos palūkanoms), mėnesio įmokos dydis siektų apie 530 eurų.

Kokią įtaką EURIBOR daro mums?

EURIBOR yra svarbus daugelio finansinių produktų lyginamasis rodiklis, darantis įtaką įvairiems finansų sektoriams, įskaitant ir nekilnojamojo turto rinką. Kaip ir kokias palūkanas mokėsite pasiėmę būsto paskolą, priklauso ne tik nuo Jūsų pačių veiksmų, bet ir nuo EURIBOR pokyčių rinkoje.

Fiksuotos ir kintamos palūkanos

Tiek naujai, tiek turimai būsto paskolai galima pasirinkti terminuotai nekintančias palūkanas laikotarpiui iki 5‑erių metų. Tai reiškia, kad paskolos palūkanos išliks vienodos visą numatytą laikotarpį, o žmonės, pasirinkę šį palūkanų tipą, tiksliai žinos mėnesio įmokos dydį, kuris nekis iki su banku sutartos dienos. Pasibaigus šiam laikotarpiui, įprastai palūkanos tampa kintamosiomis pagal sutartyje numatytas sąlygas arba terminuotai nekintančios palūkanos gali būti nustatomos iš naujo pagal tuometines sąlygas.

Svarstant apie terminuotai nekintančias palūkanas, verta įsivertinti tuometinį ekonominį ciklą ir planuojamus EURIBOR pokyčius. Jeigu EURIBOR tik pradėjo didėti, dalinis palūkanų fiksavimas gali padėti išvengti smarkaus mėnesio įmokų padidėjimo. Tuo tarpu laukiant ekonomikos skatinimo ir tikintis, jog EURIBOR greitu metu bus mažinamas, atsiranda rizika pasirinkti terminuotai nekintančias palūkanas jų dydžio pike.

Šiuo metu, infliacijai sulėtėjus, tikėtina, jog Europos centrinis bankas priims sprendimą dėl palūkanų dydžio mažinimo, siekdamas paskatinti ekonomikos augimą. Dėl šios priežasties metų pabaigoje EURIBOR dydis gali siekti 2,77 proc.

*Euribor galite stebėti gyvai puslapyje https://www.euribor-rates.eu/en/

Daugiau patarimų ir įžvalgų apie būsto paskolas, pinigų valdymą rasite Instagram paskyroje vitkauskas_tomas, taip pat Atodangos.com puslapyje, o jei norite gauti profesionalią konsultaciją, kreipkitės el. paštu tomasvitkausks@gmail.com, arba tel nr. +37067163150. Tomas Vitkauskas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *