Robertas Peteraitis, publicistas, projekto „Ieškau Dievo“ koordinatorius. Mums patinka, kai mūsų gyvenime pasikeitimai vyksta lėtai, kad suspėtume prie tų pasikeitimų prisitaikyti. Tačiau kai kurie pasikeitimai užklumpa nelauktai, nes jie yra eksponentiniai – t.y. pradžioje lėti ir nepastebimi, bet vėliau, pokyčiams sumuojantis, augimo greitis pasidaro labai didelis. Tokį eksponentinį augimą ir jo didelę reikšmę ateičiai sunku paprastiems žmonėms (ne mokslininkams analitikams) suvokti dėl kelių pagrindinių priežasčių.
Robertas Peteraitis
Robertas Peteraitis, publicistas, projekto „Ieškau Dievo“ koordinatorius.

Mums patinka, kai mūsų gyvenime pasikeitimai vyksta lėtai, kad suspėtume prie tų pasikeitimų prisitaikyti. Tačiau kai kurie pasikeitimai užklumpa nelauktai, nes jie yra eksponentiniai – t.y. pradžioje lėti ir nepastebimi, bet vėliau, pokyčiams sumuojantis, augimo greitis pasidaro labai didelis.

Tokį eksponentinį augimą ir jo didelę reikšmę ateičiai sunku paprastiems žmonėms (ne mokslininkams analitikams) suvokti dėl kelių pagrindinių priežasčių:

1. Jis prasideda lėtai, o vėliau sparčiai auga. Ankstyvuoju etapu toks augimas atrodo linijinis ir kuklus, todėl jį lengva nuvertinti. Tačiau laikui bėgant augimo tempas smarkiai padidėja. Toks greitas spartėjimas prieštarauja mūsų jausminiam suvokimui ir todėl į jį nekreipiame reikiamo dėmesio.

2. Skaičiai tampa labai dideli labai greitai. Dėl eksponentinio augimo gaunami sunkiai suvokiami skaičiai. Pavyzdžiui, jei kas minutę viena bakterija dalijasi į dvi, jau po 30 minučių jų bus daugiau kaip 1 milijardas. Mūsų protas sunkiai įsivaizduoja tokius milžiniškus kiekius.

Apibendrinant galima teigti, kad dėl savaiminio eksponentinio augimo prigimties, greito spartėjimo, ypač didelių skaičių ir prieštaraujančių intuicijai pasekmių žmonėms labai sunku eksponentinį augimą suvokti. Bet būtent eksponentiniai augimai daro didžiausią įtaką mūsų ateičiai. Šiame straipsnyje apžvelgsiu keletą jau šiuo metu eksponentiškai augančių dalykų, kurie jau dabar formuoja mūsų ateitį.

Eksponentiškai auga Biblijos vertimų skaičius

Eksponentinį augimą paaiškinsiu per Biblijos vertimų skaičiaus augimą per pastaruosius 2300 metų. Lėto augimo periodas vyko nuo 260 m. prieš Kristų iki 1814 m. 1815 metai įvyko lūžis – metinis vertimų skaičiaus augimas perkopė 1%. 1815-1914m. periode vyko jau greitesnis vertimų skaičius augimas. O nuo 1915 metų prasidėjo „sprogstamas augimas“, kuris vyksta iki šiol ir yra sąlygotas informacinių technologijų ir Bibliją verčiančių organizacijų struktūros. Šį vertimų skaičiaus augimą galima aprašyti eksponentine funkcija, kuri prognozuoja, kad Biblijos dalys į visas pasaulio kalbas (pasaulyje kalbama 7388 kalbomis, https://wycliffe.org.uk/story/record-breaking-year ) bus išverstos per ateinantį dešimtmetį (Matthias Gerner, 2017).

Taigi, prognozuojama, kad iki 2035 metų Biblijos ištraukos su Evangelijos pristatymu jau bus išverstos į visas pasaulio kalbas. Nors vien Biblijos išvertimas dar nėra lygu Evangelijos paskelbimui, bet tai pirmas būtinas žingsnis siekiant šio tikslo. Tai gali tarnauti kaip ženklas mums, kad sparčiai artėjame prie šios Jėzaus pranašystės apie laikų pabaigą išsipildymo:

„Ir bus paskelbta ši karalystės Evangelija visame pasaulyje paliudyti visoms tautoms. Ir tada ateis galas.“ (Mato 24,14).

Eksponentiškai auga musulmonų skaičius

Duomenys iš: Muslim Population in Europe: 1950 – 2020. Houssain Kettani. International Journal of Environmental Science and Development, Vol. 1, No. 2, June 2010.

Pasaulyje sparčiausiai auga musulmonų skaičius. Pew Research duomenimis nuo 2015 iki 2060 metų musulmonų pasaulyje padaugės 70%, krikščionių – 34%, kitų religijų atstovų – dar mažiau. Vakarų Europoje musulmonų skaičius augs labai sparčiai (net jei nebeliktų imigracijos) vien todėl, kad musulmonų šeimos paprastai turi daug vaikų (4-8), kai tuo tarpu senųjų Europos gyventojų šeimos – mažai (1-2). Vien dėl šios priežasties musulmonų skaičiaus augimas Europoje yra eksponentinis. Prie to dar prisideda tai, kad sparčiai auga atsivertusių į islamo religiją skaičius. Visa tai formuos ne tik Vakarų Europos, bet ir Lietuvos ateitį. Todėl jau dabar turėtume pradėti ruoštis dalintis evangeline žinia su musulmonais.

Kartu šis augimas kužda mums užuominą, kam galimai paskutiniais laikais atstovaus Antikristas:

„Aš pažvelgiau, ir štai pasirodė baltas žirgas ir ant jo raitelis, turintis lanką. Jam buvo duotas vainikas, ir jis išjojo kaip nugalėtojas, kad dar nugalėtų.“ (Apreiškimas Jonui 6, 2 – žr. redakcijos prierašą straipsnio pabaigoje).

Afrikos krikščionių skaičiaus eksponentinis augimas

Pagal dr. Gina A. Zurlo.

Krikščionių skaičius Afrikoje auga eksponentiškai ir tai nulems pasaulinės krikščionybės ateitį. Kai Europa nuolat praranda savo procentą, o kiti žemynai beveik nesikeičia, Afrikoje matomas eksponentinis krikščionių skaičiaus augimas. Krikščionių skaičius Lotynų Amerikoje viršijo krikščionių skaičių Europoje dar 2014 metais, bet Afrika aplenkė visus žemynus ir tapo pasaulinės krikščionybės „naujuoju centru“. Greičiausiai matysime didžiąsias krikščioniškas konferencijas persikeliančias iš kitų žemynų į Afriką. Ir stebėsime vis didesnį misionierių iš Afrikos skaičių Europoje ir kitose žemynuose.

Eksponentiškai daugėja krikščioniškų denominacijų skaičius

World Christian Encyclopedia (David A. Barrett; Oxford University Press, 1982) mano, kad 1982 m. pasaulyje buvo beveik 21’000 krikščioniška denominacija. Atnaujintais 2001 metų duomenimis – jau ne mažiau 33’000 denominacijų. The Center for the Study of Global Christianity at Gordon-Conwell Theological Seminary mano, kad 2012 metais jau buvo 43’000 denominacijų – tai didžiulis pagausėjimas nuo 1900 metų, kai buvo suskaičiuotos tik 1’600 denominacijos.

Ateityje galime tikėtis dar daugiau krikščioniškų denominacijų – pagal kiekvieno žmogaus teologinius įsitikinimus. Krikščionybė teologijos požiūriu darosi vis labiau susiskaldžiusi, nors praktinės veiklos atžvilgiu procesas gali būti netgi atvirkščias – einama į vis didesnę vienybę ir bendradarbiavimą. Lietuvoje greičiausiai taip pat nuolat didės denominacijų skaičius, ir mums reikės ieškoti tarpusavio dialogo ir bendradarbiavimo su jomis Kristaus duotame darbe.

Tačiau eksponentiniai augimai negali tęstis be galo, nes jie vyksta pasaulyje, kuris turi daug apribojimų. Pavyzdžiui, krikščioniškų denominacijų skaičius niekada neviršys krikščionių pasaulyje skaičiaus, nes denominacija negali būti be krikščionių joje! Todėl eksponentinis augimas vyksta tik tam tikrą laiką, o vėliau – smarkiai sulėtėja. Nežiūrint į tai, eksponentiniai augimai yra mums lyg ateities „pranašai“, nes juos atradę surandame tai, kas reikšmingai paveiks ateities pasaulį. Ir prisiminkime, kad Dievas visus artėjančius pasikeitimus gali panaudoti Savo šlovei ir mūsų labui, jei tik liksime ištikimi Jam:

„Be to, mes žinome, kad mylintiems Dievą viskas išeina į gera, būtent Jo tikslu pašauktiesiems.“ (Romiečiams 8,28).

Redakcijos prierašas. Apreiškimo 6, 2 pateiktas baltojo raitelio įvaizdis aiškinamas įvairiai. Daugelis krikščionių, ypač – katalikų, spėja, kad čia gali būti nuoroda į Kristų. Evangelikai premilenaristai, pradedant Džonu Vernonu MakGi (John Vernon McGee), baigiant Tomu Konstebliu (Tom Constable), mano kitaip ir čia įžvelgia nuorodą į Antikristą. Atodangos.com sveikina konstruktyvią diskusiją tiek tarp krikščionių, tiek su kitų įsitikinimų žmonėmis, todėl dėkoja dr. R. Peteraičiui už įžvalgas, skatinančias tolesnę minčių tėkmę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *